چه آسان ، چه به آسانی می توان به لحظه نا گزير خداحافظی پرتاب شد!!

هنوز از در فرودگاه فرانكفورت بيرون نيامده بودم كه چيزی درون سرم منفجر شد ! و....و از آنجا كه اين انفجار را می شناختم ، دانستم كه همان درد های وحشتناكی كه عمری ست كه با من است - و سه سالی راحتم گذاشته بود - باز به سراغم آمده !

از  همان لحظه تا همين آن كه برای نخستين بار متنی  را تايپ می كنم ، درد كشيده ام و می كشم ! شبانه روز ....با وقفه هايی نيم ساعته ....

و ..حالا هم كه نوشتن و كار و ساز زدن  ، به يمن تزريق سمی كشنده  و البته رقيق شده  ممكن گرديده ، كه بخش عمده ای از عضلات سر و صورت را از كار انداخته و بی حس كرده است !!!!

زهری كه به پادزهر تبديل شده !!!۱

اما ، چرا اينهمه را ((‌كه در واقع شرحی خصوصی ست از مشكلی خصوصی )) در اينجا می آورم ؟

به دو دليل ،

نخست اينكه از اين طريق پاسخی داده باشم به همه بزرگواران و دوستان و رفقائی كه از من  و از احوال من پرسيدند و جوابی نگرفتند ، تا مگر پوزشی باشد و عذری .

مبادا كه اين سكوت را تعبيری ديگر كنند .

و دوم اينكه ، در اين دو ماهه كه بين دوزخ و برزخ  در (( شد آمد )) بودم ، آنچه نيرو می داد و تحمل آن دريا دريا درد را ممكن می ساخت ،شنيدن موسيقی بود.

 موسيقی شنيدن و درد تن را در جويبار نغمه شستن ،اين بار حتی برای من كه عمری با نوا و آوا بسر برده ام و بارها در اقيانوس  نغمه  و نوا غسل صبر كرده ام و  درد و زخم روح به نوازش آوا ،التيام داده ام ،تجربه ای يگانه بود!

در آن خلنگزار درد و درد و درد كه هر چرخشی و هر گويشی  ، فرياد بر آسمان می رسانيد و هر دم و باز دمی ، تيغه كند خنجری بود كه بر برهنگی عصب می بريد ، موسيقی را ديگر گون شنيدم و ديگر گون موسيقی ها شنيدم .

كه اگر حال و مجالی و حوصله و همتی و البته رخصتی و فرصتی ،فراهم آمد ، از آن  دريافت های لحظه ای و لحظه های دريافت  با شما خواهم گفت !

فی الحال كه با همين درد مختصر می ستزم و شكر هم می گذارم كه از تحمل آن دردها كه آدمی را بر آستانه دوزخ معتكف می كند ،معافم داشته اند !

هرگز اينگونه  قدر اعراف  يا همان (( برزخ )) را ندانسته بودم ....همچنانكه .... معنای بلند و عميق  اين سخن را  نيز بر جان و جسم خود حس نكرده بودم و در نيافته بودم كه....

حوران بهشتی را ، دوزخ بود اعراف.....از دوزخيان پرس ،كه اعراف بهشت است !   

/ 27 نظر / 21 بازدید
نمایش نظرات قبلی
توماج حاجيلو - About Guitar

طولانی بودن موسيقی حوصله شنونده را سر می برد . حتی اگر آن کار عالی باشد . شنونده عامی را بايد در نظر گرفت نه شنونده خاص را . هر قطعه ای شروع اوج و فرودی دارد . اگر شما نمی دانيد بدانيد . هر قطعه ای چه ايرانی و چه کلاسيک . موسيقی ايرانی حاضر اگر با موسيقی فولکلور همان هايی که نام برديد تا به اينجا نمی آمد که الان نابود شده بود . موسيقی همان ها است که موسيقی ايرانی را وامدار خود نموده است . دوست من موسيقی ايرانی به شکل سنتی آن تاب و توان حرکت ندارد . در مقاله بعدی بهتر پاسخ تعصب شما را خواهم داد . مگر جوانان تهرانی جوان نيستند ؟ من ۲ سال که وبلاگ می نويسم و تازه از شما کامنت دارم . من بارها نظر سنجی کردم . ۲ بار وبلاگم حذف شد و بار سوم تا به امروز کار می کنه و با احتساب کنتور آنها روزی ۵۰ تا بازديد کننده داشتم که به مسائل موجود علاقمند بودند . نظر سنجی هايی که من و حامد ارائه کرديم . سوالاتی که از خيلی از دوستان و اساتيد پرسيدم .

توماج حاجيلو - About Guitar

مسعود شعاری را می شناسيد ؟ هفته ای ۱۲۰ تا شاگرد دارد که سه تار درس می دهد . از تمام شاگردان ايشان نظر سنجی کردم . وووو اينقدر که جای آن اينجا نيست . به همين خاطر عدد ۹۰ درصد رو نوشتم . وقتی اصلا طرفتون رو نمی شناسيد چرا بی دليل نظر می ديد ؟ چه انسجامی در فرهنگ ايران زمين شما می بينيد ؟ همان فرهنگی که ما را به اينجا کشانده ؟ آيا وضعيت الان ما در ايران خوب است ؟ شما کجا زندگی می کنيد ؟ همان فرهنگی که گذاشت ايران در طول تاريخ مانند صفحه شطرنج محل تاخت و تاز دول خارجی باشد ؟ همان فرهنگی که آذربايجان در آن اعلام استقلال می کرد ؟ يا تاريخ نخوانده ايد يا من دارم با شما بيهوده بحث می کنم . در مورد هارمونيز کردن هم بعدا با شما بحث خواهم کرد . شما معرفی کننده موسيقی ايران در دنيا هستيد ؟ برای همه ايرانيان متاسفم که شخص اصولگرا و سنتی چون شما داعيه معرفی موسيقی ايرانی را داريد . همين شما ها هستيد که فرهنگ ايران را گسيخته از هم کرديد .

بی نشان

توماج جان...اینجا کسی به تو و گیتارت و سبکت غلاقه ای ندارد. برو این دکان را جای دیگر پهن کن عزیز.اگر؛ موسیقي طولانی حوصله آدم را سر می بره؛ وراجی های مکرر هم همین طور است .

بی نشان

اصلاحيه ...۱- غلاقه ای -------> علاقه ای .۲- پهن کن----> باز کن

phoenix

حالا بيا براي رسيدن به آرامش نزديکترين نامهاي کسان خويش را بياد آوريم ... سلام محمد ... خوبی؟ ... ياد ايام و دوستان قديمی ... هووووم ... با روزگار چگونه‌ای؟ ... دوران سربازی ديگه زياد فرصتی برام نميذاره ... اقلا تو يه يادی از اين ساده عاشق بکن ... ايام به کامت ...@};-

ali

واقعا راهی برای رهايی از اين درد نداريد؟ خدا را شکر که توکلتان خوب است. آمدم بگويم يک پسر نابينای ايرانی که از قضا رفيق من هم هست،‌ يک سری موسيقی الکترونيک ساخته و روی اينترنت گذاشته که الآن قابل دانلود هستن. (يو آر ال زير را نگاه کنيد) موسيقی در مايه کار رابرت مايلز و ژان ميشل ژار هست و با کيفيت بسيار عالی ضبط و ميکس شده، اگه اينترنت خوب داريد امتحان کنيد، بخصوص آهنگ ۳ و ۱۱ رو شخصا توصيه می کنم.

soroush

درود.آشنايی ميتواند سبب تعامل گردد.پس من هر آشنايی را به فال نيک ميگيرم...

khers mehrban

سلام دوست عزيز و هنرمند . بعد از ان خداحافظی طولانی ادم سلامی عرض کنم گفتم شاید دوباره می نویسید . هر جا هستین موفق باشین

پورنگ

میخواستم ازتون خواهش کنم این لینک رو در وبلاگتون بگنجونید WWW.Jamrog.com (جنبش موسیقی راک گیلان)